Pravidla pro napouštění bazénu z vodovodu
- OÚ Tuř
- 710
Jaká platí pravidla pro napouštění bazénu z vodovodu?
Teplé počasí startuje a s ním i koupací sezóna. Pokud už svůj bazén doma nebo na chalupě připravujete k brzkému provozu, dejte pozor na pravidla jeho napouštění. Pokud totiž nemáte vlastní zdroj vody a budete jej napouštět z vodovodního řadu, můžete sobě ale i sousedům způsobit nemilé starosti. Na co si dát pozor radí ředitel VOS, a. s. Ing. Richard Smutný.
Když se lidé rozhodnou bazén napouštět pitnou vodou, jak mají postupovat?
Určitě je dobré napouštění rozdělit do více dní. Běžná přípojka totiž není dimenzována na odběr tak velkého množství vody, které je potřeba pro napouštění několikakubíkového bazénu. Ukvapené napouštění může způsobit potíže nejen zákazníkům, ale třeba i celé obci. Nejlepší je pomalý odběr mimo tzv. špičku, tedy nejlépe přes noc, mezi 21. – 5. hodinou ranní. Pokud je to možné, tak spíše ve všední dny, než o víkendu.
Co může člověk způsobit sobě i sousedům?
V podstatě se může stát, že voda v obci dočasně dojde. Na cestě vody od zdroje až do nemovitosti stojí zpravidla jeden až dva rezervoáry. Většina malých vodojemů v obcích má kapacitu jen 100 – 200 m³, což pro běžný odběr všech domácností v místě plně stačí. Voda je ze zdrojů doplňována průběžně, stejně tak její odběr. V některých lokalitách, kde jsou zdroje slabší, pak jednoduše nestačí vodojem rychle doplňovat.
Může rychlé napouštění bazénu změnit kvalitu vody?
Průměrná denní spotřeba vody v domácnosti je zhruba 400 litrů. Když má váš bazén 20 m³, tedy 20 000 litrů vody, natéká do jednoho místa voda najednou v objemu jako pro 50 domácností. Pokud se takto v jedné obci napouští o víkendu více bazénů, může se stát, že se změní tlak a proudění vody a z potrubí se začnou uvolňovat usazené sedimenty. Voda je pak dočasně zakalená, což je nepříjemné jak pro bazén, tak i pro běžnou domácí spotřebu. Bohužel to ale nemůžeme nijak ovlivnit.
Mají lidé tedy před napouštěním bazénu vodárny informovat?
Ano, ideální je napřed zavolat na nejbližší provozní středisko. Zvláště, pokud se jedná o větší bazén. Už jsme totiž například řešili, že byl v jedné obci najednou velký odběr vody. Zmobilizovali jsme pracovníky, protože se zdálo, že je někde na trase havárie a bylo třeba ji urychleně najít. Nakonec se po vytrasování odběru zjistilo, že se v obci napouštěl u zákazníka 60kubíkový bazén. Bohužel o tom, že by nás měli informovat, rodina nevěděla. Proto se snažíme i ve spolupráci s našimi akcionáři, což jsou jednotlivé obce, obyvatele předem informovat.
Dá se voda do bazénu objednat?
Ano, další variantou je dovoz pitné vody naší cisternou. V létě se může i stát, že to bude varianta jediná. V některých obcích se totiž vlivem sucha mohou zdroje oslabit. Obec pak vydává vyhlášku, která napouštění bazénů pitnou vodou z tamního vodovodního řadu přímo zakazuje. Zákazník pak musí počítat s cenou nejenom za vodné, ale i za dopravu a možná i s omezenou dostupností cisteren. Vše lze zjistit na našem webu www.vosjicin.cz. Zde jsou také kontakty na jednotlivá střediska. Na úvodní stránce stačí zadat lokalitu, kde se nemovitost nachází a stránky ukáží kontakty i aktuální kvalitu vody.
Bližší informace Vám podá: Ing. Richard Smutný, ředitel VOS, a. s., tel.: 493 544 811
Tisková zpráva
17. 5. 2022